Tablet ve speciální škole

Digitální technologie usnadňují komunikaci se žáky s různými druhy postižení. A protože možností postižení je bohužel hodně, čeká někdy i na zkušené učitele pořádná výzva. Letos k nám nastoupil žák se závažným sluchovým postižením.

Aplikace Znakujte s Tamtamem je určena pro žáky i učitele nebo pro toho, kdo se potřebuje naučit základy českého znakového jazyka. Aplikace je zdarma a máme ji nainstalovanou na tabletu ve třídě, kam chodí žák s kochleárním implantátem, který ale neslyší dobře, nemluví a znakovou řeč umí jen částečně. Díky slovníku znakového jazyka je možná domluva a kontrola porozumění. Paní asistentka aplikaci využívá ke komunikaci a sama zahájila studium znakového jazyka, abychom byli připraveni, kdyby se v budoucnu objevil podobný žák. Tablet se slovníkem znakového jazyka je určen výslovně pro tohoto konkrétního žáka, aby byl vždy při ruce. 

Další tip: “Znakujte s námi” se jmenuje aplikace pro chytré telefony typu Android, která uživatelům nabízí materiál pro výuku českého znakového jazyka. Skládá se ze tří částí: slovníku, výukové sekce a kvízů, v nichž si mohou uživatelé procvičit nabyté znalosti. 

vedení školy, OŠ, ZŠ a MŠ Plzeň