[searchandfilter fields="search,kompetence,skoly" types=",checkbox,checkbox"]

Sdílená nástěnka online aplikace Wakelet

Sdílená nástěnka online aplikace Wakelet

Wakelet je online nástěnka, na kterou si můžete připnout nejrůznější informace v podobě textových poznámek, odkazů na web, souborů, obrázků, videí, příspěvků na Facebooku, Twitteru a mnoho dalšího. Je možné si nastavit nástěnku jakou soukromou, sdílenou (jen kdo má odkaz) a nebo veřejnou. Prostřednictvím této nástěnky si můžete vytvářet svoje portfolio, předávat studentům informace, zdroje odkazy a mnoho dalšího.

Nástroj Wakelet používám jako online nástěnku pro sdílení zajímavých odkazů dětem. V Google Classroom mají odkaz na Wakelet, do kterého přidávám zajímavé odkazy podle toho, kam zrovna „zabrousím“ při přípravě na výuku. Aby odkaz na Wakelet v Google Classroom nezapadl mezi ostatní, občas přidám aktualitu do Streamu.

Postupně také do Wakeletu kopíruji oblíbené záložky z Chromu, ve kterých se již vzhledem k množství nedá orientovat. Takže si v odkazech pomocí Wakeletu, dělám pořádek. Nástroj vřele doporučuji. Jen poznamenám, že prostředí je v angličtině, ale vzhledem k jednoduchosti ovládání to není vůbec na závadu.

 

učitelka českého jazyka, GaSOŠ Rokycany

Základní vlastnosti nástroje Wakelet
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Pomoc kolegům formou video návodů na Youtube

Pomoc kolegům formou video návodu na Youtube

Kolegové, kteří jsou zdatnější v anglickém jazyce a rychleji se orientují v aplikacích, které nemají české alternativy natočí a namluví video, které vloží na YouTube a díky této aktivitě se ostatní kolegové, kteří nejsou tak zdatní v ICT a angličtině nebojí zkoušet nové věci.
Jak na to?
  • Připravím si to, o čem chci mluvit a co k tomu potřebuji (záložky v prohlížeči, aplikaci, o kterých chci mluvit, atd.).
  • K nahrávání používám možnost „Nahrání obrazovky“ (karta Vložení) v programu PowerPoint. Pokud mám mikrofon, mohu při nahrávání přidat vlastní komentář s vysvětlením.
  • Po skončení nahrávání se video automaticky načte do otevřené prezentace.
  • Kliknu na video pravým tlačítkem myši a zvolím možnost „Uložit multimédia jako…“
  • Pojmenuji video a uložím do složky.
  • Video mohu nasdílet pomocí cloudového úložiště kolegům, nebo jej umístit přímo na YouTube.
 Výhody:
  • Uživatelsky přívětivé – netřeba stahovat jakékoliv jiné programy.
  • Před uložením lze video nastříhat přímo v programu PowerPoint – základní střih, ne nějaké komplikované ovládání. (já nestříhám, ale přetáčím, dokud to není podle mých představ, ale možnost střihu tam je.)
  • Možnost audiovizuálních efektů přímo v programu PowerPoint.
  • Jednoduché ovládání – zvládnou i začátečníci.

učitel anglického jazyka, GASOŠ Rokycany

Prezentace v online nástroji Sway v rámci Office 365

Prezentace v online nástroji Sway v rámci Office 365

Sway je jednoduchý a intuitivní nástroj pro tvorbu online prezentací, dokumentů a dalších informačních materiálů. 
Pro žáky jsem připravila v předmětu pečovatelství prezentaci v aplikaci Sway. Prezentace byla zaměřena na problematiku polidštění přístupu k uživatelům sociálních služeb. Je určena pro předvádění ve výuce a sdílení na internetu. 
Pro žáky je to velmi přínosné, protože se k prezentaci dostanou odkudkoliv pomocí webu. Pro vyučující vidím výhodu v tom, že je to nové a velice efektivní, prezentovat můžeme odkudkoli, kde je připojení na internet. Snadno jdou vkládat textové informace, obrázky, obrázkové galerie, videa, zvukové nahrávky, atd. Do prezentace lze taktéž vložit připravený kvíz z MS Forms a ten pak procházet. V rámci tvorby prezentace se mohu více soustředit na informace (obsah), co žákům potřebuji sdělit a umísťování a vzhled nechám na prezentační aplikaci. Existuje totiž zde mnoho pěkných šablon, které můžete využít a netrávit tak mnoho času formátováním obsahu. Vřele doporučuji.
učitelka odborných předmětů, SŠ Kralovice.

Digitální zdroje České televize ČT Edu

Digitální zdroje České televize ČT Edu

Doplnění a zpestření výuky z databáze vzdělávacích videí České televize.

V době distanční výuky se mi osvědčily, zejména v 1. a 2. ročnících tříletých technických oborů k doplnění a oživení učiva využívat nabídku České televize ČT EDU. Videa jsou na webu velmi pěkně řazena dle stupně vzdělávání a dle jednotlivých předmětů a obsah se neustále aktualizuje. Zveřejněná videa výuku vhodně doplní a mají v sobě vždy i něco navíc, co žáky většinou zaujme. Řadu žáků inspirují videa ke zhlédnutí i dalších publikovaných materiálů.

Zajímavě se dají využívat i ve Wordu přiložené pracovní listy. 

Učitelka Českého jazyka, SŠ Kralovice